Меню
Як дегустувати гострі соуси? 1

Якщо у вас в руках пляшка нового соусу і ви маєте намір його системно дослідити то варто трохи підготуватися. 

Перш за все підготуйте пласку, бажано теплю тарілку. А ще пов’язку для очей або баф.


Відкоркуйте соус, та пролийте на тарілку невеликою «доріжкою». Зачекайте 15-20 секунд, піднесіть тарілку до рівня обличчя, закрийте очі та повільно і глибоко вдихніть. Можливо декілька раз.
Перший етап – це дослідження запаху. Уявіть себе парфумером та прокоментуйте в голос свої враження. Які ароматичні нотки ви знайшли? Можливо це аромат меду, винограду, диму, зеленої трави, бузку, дині, ягід чи цитрусових? Усі ці нотки притаманні різним сортам перцю і можуть бути відображені у соусі. Можливо ви відчуєте терпкий та трохи запаморочливий запах капсаїцинів. Це гарантовано відбудеться якщо тарілка або страва буде справді гарячою. Капсаїцин плавиться і починає активно випаровуватися при 60°С.


Важливість аромату складно перебільшити: усім нам знайомо, як їжа стає однаковою на смак при затяжному нежиті. Цінність і якість соусу також тісно пов’язані із глибиною його ароматичного букету. У хорошому ферментованому соусі, так само, як в вині чи віскі, можна простежити неординарні букети ароматів. Але якщо ви відчуєте нотки пересушеного перцю, пилу, соломи, горища чи підмоченого попелу – цей соус неякісний, або зіпсувався.


Другий, головний етап дослідження соусу – безпосереднє куштування. Перед тим переконайтеся, що рівень гостроти соусу відповідає вашому рівню сприйняття гострого смаку. Оскільки поріг в кожного індивідуальний та схильний змінюватись, вам потрібно власноруч визначити для себе межу допустимої гостроти. Щоб не «засліпити» ваші температурні рецептори гострота соусу на тестуванні не може перевищувати 50% вашого максимального рівня. Відповідальні виробники, за звичай вказують гостроту за шкалою Сковіля (SHU) або іншими позначками.


Якщо є сумніви, і гострота соусу може бути для вас зависока – розбавте соус водою – в необхідній пропорції.
Коли ж ви готові перейти до смакових вражень, розмастіть невелику кількість соусу (половина чи третина чайної ложки) по всій ротовій порожнині. Соус має бути всюди — за яснами, під язиком, за щокою. Приблизно за 10-15 секунд, коли рот наповниться слиною, повільно проковтніть. Зробіть декілька глибоких вдихів. Одягніть на очі баф – це відключить надходження інформації зоровим каналом і ваш мозок повніше зконцентрується на смакових відчуттях.
   
Слідкуйте за вашими враженнями з першої секунди послуговуючись тепловим профілем. Зокрема зосередьтесь на локалізації відчуття гострого.
  •          Де саме ви відчуваєте гостроту на кінчику язика, по його периметру, під язиком, на піднебінні, на щоках чи на губах? Як швидко тепло     дісталось гортані?
  •         Як змінюється відчутті гострого в процесі дихання? Воно постійне, чи виникає тільки з видихом? Воно залежить від ваших рухів? Чи     посилюється відчуття коли ви доторкаєтесь язиком до ясен чи піднебіння?
  •             Як змінюється відчуття гостроти з часом і між якими місцями ротової порожнини воно переміщується?
  •             Якого роду гострий біль виникає: «стікаючий», «пульсуючий», «в’язкий», «колючий»?
  •           Як би ви описали гостроту? Як «терпку», «суху», «трав’яну», «маслянисту», «шовкову» чи «солодку»? Чи відчуваєте ви тиск або оніміння? і         де саме?
  •            Як змінюється ваш настрій? Капсаїцин є нейромедіатором, що провокує активне творення у організмі ендорфіну. Чи відчули ви прилив енергії та натхнення?
  •         Важливо пам’ятати, що гострота розгортається нерівномірно у часі, особливо у ферментованих соусів – досягає піку протягом 1-2 хвилин і змінюється протягом 3-4 хвилин.


Всі ці, на перший погляд, прості питання допоможуть вам тестувати гостре і прослідкувати за своїми відчуттями протягом цього періоду.


Аналогічно спостерігайте за суто смаковими гастрономічними враженнями. Чи повторюється ароматичний «букет», чи з’явилися нові смакові нотки? Спостерігайте за своїми враженнями:


По-перше – соус був солодкий чи «сухий». Чи присутня у соусі помітна кислинка? Як і у випадку з вином, просто солодкий, соус може здаватися занадто «простим», «пласким» та нецікавим. Велика кількість слини – це явний признак достатньої кислотності соусу, і відповідно, враження «соковитості» від страви, яку ви будете їсти з цим соусом. Разом з тим зависока кислотність може перебивати смак – і самого соусу і страви до якої ви його будете додавати. Разом з тим, соуси з високим рівнем кислотності гарно підходять для використання у якості маринадів.


По-друге – на скільки прийнятний рівень солі для вас? Та саме для тих страв, що ви будете поєднувати з цим соусом? Як солоність поєднується з солодкістю, якщо вона є? Також зважте, на те, що у ферментованих соусів смак умамі інколи сприймається як солоний. Загалом вдале поєднання солоного з солодким рідкість, і тут варто згадати соус Вогняр Адобо – яскраво виражений умамі, одночасно солоний, солодкуватий і пряний.


По-трете – текстура соусу. Чи відчувається у соусі клітковина натуральних продуктів, чи виникає відчуття – «олії», «слизу» чи «джему»? Соус тече, наче вода, чи як вершки? Можливо соус створює враження «шершавості»? Можливо у соусі присутні тверді частки -  шкірочки чи зернятка? Ці враження радують чи засмучують?


А ще спостерігайте за іншими смаковими враженнями – можливо у соусу буде танінний, «вяжучий» чи гіркуватий післясмак.
І загалом, чи гармонійно ці всі смаки поєднанні? Чи виникає у вас бажання з’їсти ще одну ложку?


Звісно, такий підхід доречний для дегустації будь яких страв, не тільки гострих соусів. А ще це гарний спосіб пізнання самого себе, своїх уподобань.


Про те, від чого залежить смак гостроти прочитайте тут https://vognyar.com/smaki-gostroti-sousa