Меню
Поради з вирощування гострого перцю: як посилити гостроту плодів? 1

Поради з вирощування гострого перцю: як посилити гостроту плодів?


Перець є не тільки яскравою зіркою вашого городу, але також може надати чудової пікантності стравам. Якщо ви хочете виростити самий гострий перець, є кілька прийомів, які ви можете застосувати. Вибравши правильні сорти, забезпечивши оптимальні умови вирощування та застосувавши спеціальні методи, ви можете мати кращий смак і гостроту вашого врожаю. Ось кілька порад, які допоможуть зробити ваш перець більш гострим і смачним.


Виберіть правильний сорт перцю: Вибирайте сорти перцю, відомі своєю гостротою, але уникайте рекордсменів. Ферма Вогняр віддає перевагу стабільним гібридам що забезпечують гарну врожайність без надмірних агрономічних зусиль і при цьому мають  стабільно високу гостроту. Це такі сорти перцю як Trinidat Moruga Scorpion, Bhut Jolokia, Naga Viper, Habanero, Scotch Bonnet. Гострота у цих сортів має природньо високий рівень та менше залежить від зовнішніх факторів. Звісно ми багато експериментуємо з різноманітними сортами, в тому числі з різними гібридами сорту Carolina Reaper. Зараз можемо впевнено стверджувати що при економічно доцільних агротехнічних зусиллях Кароліна Ріпер не дає гостроти більшої за 1-1,2млн. SHU, при цьому має врожайність в рази меншу за Трінідат Моругу Скорпіон чи Бхут Джолокію. Гострота яких стабільно сягає 1-1,2млн. SHU. Майте на увазі, до насіння від іменитих брендів додана сучасна агро технологія, відтворити яку на присадибній ділянці чи на підвіконні буде складно. Наші ж поради будуть такими:


Забезпечте оптимальні умови вирощування: Рослини перцю процвітають у теплому та сонячному середовищі. Переконайтеся, що зможете давати перцю мінімум 8 годин прямого сонячного світла щодня. При цьому не допускайте сонячного опіку листя. Використовуйте затінювання або розміщуйте рослини більш щільно. Не допускайте значного коливання температури повітря та ґрунту. Оптимальний діапазон ніч-день складає  18-27°C, максимально допустима температура повітря 35°C. Температура ґрунту не повинна падати нижче 18°C. Перець віддає перевагу добре дренованому ґрунту з рівнем pH від 6,0 до 7,0. Добре дренований означає велику кількість пор якими волога та повітря може проникати до кореневої системи. Зверніть увагу на макро та мікроелементний склад ґрунту – це дасть багато підказок для його покращення. Доречним буде регулярний комплексний аналіз вашого ґрунту. Якщо сумніви щодо якості ґрунту у вас є, а можливості зробити аналіз ґрунту та займатися його системним покращенням нема – розгляньте можливість використання покупного субстрату та вирощуйте ваші рослини у відокремлених грядках або контейнерах. Якщо у вас вже повноцінна ферма купити та використовувати контейнери буде економічно доречно. Що стосується субстрату, то наш досвід показав, що його все ж таки буде вигідніше купити ферму важливо забезпечувати якісним ґрунтом.


Правильний полив: Рослинам перцю потрібна постійна волога, але уникайте надмірного поливу. Підтримуйте ґрунт рівномірно вологим, дозволяючи йому трохи підсохнути між сеансами поливу. Нерегулярний полив може призвести до недоречного стресу рослин, негативно вплинути на розвиток на всіх етапах вегетації і врешті на їх смак. Поливайте тільки теплою водою, близько 18°C. Перевірте якість вашої води. Занадто жорстка вода може сприяти засоленню. Використовуйте мульчу темного кольору, щоб зберегти вологість ґрунту та регулювати температуру. Для збільшення гостроти плодів зменшіть полив рослини у 2-3 рази за тиждень до збору урожаю. Майте на увазі, зменшення вологості може зашкодити цвітінню та формуванню нової зав’язі. Експериментуйте! 


Удобрюйте належним чином: Перець бере з ґрунту велику кількість поживних речовин. Необхідно давати перцю живлення на всіх етапах вегетації рослини. Перед посадкою внесіть у ґрунт органіку, наприклад компост або добре перепрілий гній, щоб підвищити його родючість. Протягом вегетаційного періоду використовуйте збалансоване добриво, багате азотом, фосфором і калієм, щоб забезпечити необхідні поживні речовини. З появою зав’язі зменшіть частку азоту, оскільки його надмірна кількість сприяє росту листя та може перешкоджати розвитку плодів. Використовуйте мікоризу – вона значно підвищить засвоєння фосфору та інших мікроелементів, та загалом підвищить ефективність кореневої системи. 


Обрізати рослини: Обрізка рослин перцю допомагає спрямувати більше енергії на живлення плодів. Видаліть зайве листя та несуттєві гілки, щоб сприяти кращій циркуляції повітря та проникненню сонячного світла. Обрізка також знижує ризик зараження хворобами та комахами, сприяє здоров’ю рослин та гостроті плодів.


Введіть легкий стрес: Легкий стрес може посилити гостроту і смак плодів перцю. Як тільки почнуть формуватися плоди, трохи зменшіть полив, щоб викликати стрес. Цей стрес може імітувати природні умови, заохочуючи рослину сфокусувати зусилля на формуванні плодів. Однак переконайтеся, що стрес не є надмірним, оскільки це може зашкодити загальному здоров’ю рослин.

Боротьба зі шкідниками та хворобами: Регулярно перевіряйте свої рослини перцю на наявність ознак шкідників, наприклад попелиці, або захворювань, таких як борошниста роса. Шкідники та хвороби можуть послабити рослини та перешкодити розвитку плодів. Використовуйте органічні методи боротьби зі шкідниками або безпечні для навколишнього середовища пестициди. 


Збір врожаю в потрібний час: Плоди перцю в міру дозрівання стають гострішими. Дайте плодам повністю дозріти на рослині. Однак майте на увазі, що затримка зі видаленням дозрілих плодів уповільнює процес цвітіння та в’язання на рослині нових.  Відповідно зменшується загальна врожайність. Експериментуйте з моментом збору, досягаючи найкращого балансу гостроти смаку та врожайності.


Рослини-компаньйони: Подумайте про супутню посадку таких трав, як базилік, чорнобривці, чебрець, орегано або кінза. Ці рослини можуть відлякувати шкідників і сприяти здоровішому росту перців. Деякі садівники вважають, що певні рослини-супутники можуть навіть посилити смак перцю, що росте поруч.


Вирощування гострого перцю це щорічний цикл великої кількості гіпотез та їх перевірки. При цьому результати сильно відкладені у часі. Досвід організації Вогняр ферма каже що найважливішим фактором є письмовий облік та порівняння гіпотез, здійсненних заходів та їх результатів. Якщо ви працюєте з перцем один – це стане вашим щоденником. Якщо ви працюєте колективом – це допоможе вам у взаєморозумінні та накопиченні об’єктивної інформації. І в будь-якому випадку облік опрацьованих гіпотез та результатів дає вам об’єктивні данні для дискусій та спілкування з колегами. Признавайтесь, багатьом з нас є ж що розказати про перець?! . 


Ваші унікальні умови створюють вашу унікальну спроможність. Якщо ваша мета виростити найгостріші перчини ви, відповідно до своєї спроможності, будете вибирати сорти перцю, елементи середовища, технології та захисту рослин. Будете накопичувати особистий досвід та зростатимете як експерт! Ми бажаємо вам насолоджуватися процесом пізнання та не соромитися ділитися досвідом з колегами. Хай вам буде гостро! І смачно!


Слава Україні!