Меню
Доктор Чілі 1

Якщо ви досі не їсте перцю та вірите міфам про те, що його вживання може бути шкідливим для вашого організму, – ми йдемо до вас!


Ще не так давно гострі страви були суворим табу за найменшої підозри на проблеми з органами травлення. Більше того, лікарі застерігали від їх надмірного вживання навіть при гіпертонії чи проблемах із серцем. Однак сьогодні дослідження авторитетних науковців доводять – вживання гострого перцю не лише не шкодить, а навіть сприяє фізіологічним процесам людського організму, допомагає у лікуванні багатьох захворювань та збільшує тривалість життя.


Перець vs бактерії


У чому ж полягають чудодійні властивості гострого перцю, а саме його активної речовини – капсаїцину?

На сайті Національної медичної бібліотеки США міститься інформація про дослідження вчених щодо впливу капсаїцину на Helicobacter pylori, бактерію, що у переважній більшості випадків є причиною гастриту та виразки шлунку (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17760719). У своїх висновках науковці стверджують, що використання капсаїцину можливе у якості протизапального засобу під час лікування пацієнтів з гастритом та виразкою шлунку. 

Мало того, дослідники з відділення клінічної мікробіології Індійського інституту інтегративної медицини виявили здатність капсаїцину пригнічувати ріст та шкідливу дію навіть золотистого стафілокока, який, як відомо, є нечутливим до багатьох антибіотиків. 

Очевидно, що медики задовго до нашого часу почали здогадуватися про антибактеріальні властивості перцю чілі, адже існують свідчення, що раніше під час воєн за відсутності антибіотиків та знезаражувальних засобів поранених солдат рятували саме екстрактом перцю. Стверджують, що це допомагало навіть у найбільш важких та запущених випадках.

Регулярне вживання спецій, а особливо куркуми та гострого перцю, позитивно впливає і на підшлункову залозу й жовчний міхур, адже активні речовини куркумин та капсаїцин мають здатність перешкоджати утворенню холестеринових каменів у жовчному міхурі, а також сприяють розсмоктуванню вже наявних. Про це йдеться в низці наукових статей вчених із Центрального інституту досліджень продуктів харчування в Індії. Результати досліджень лише підтверджують той факт, що в країнах Сходу, де традиційно віддають перевагу стравам із великою кількістю спецій, зафіксовано значно нижчий рівень жовчнокам’яних захворювань порівняно з іншими країнами. 

Отже, з упевненістю можна говорити про те, що додавання до раціону спецій рекомендовано не лише тим, хто страждає на жовчнокам’яну хворобу, а й тим, хто часто вживає страви, багаті на холестерин. Тож, якщо ви ніяк не можете відмовити собі в яєчні з беконом щоранку – не переймайтеся. Просто додавайте трохи гострого соусу та їжте на здоров’я! 


Однак не всі соуси однаково корисні!


У виборі приправ чи соусів на їх основі є один значущий нюанс, на який радимо звертати особливу увагу, – спосіб їх виготовлення. Адже від цього залежить не лише смак продукту, а і його користь. Приправи та соуси, виготовлені за технологіями, що передбачають термічну обробку сировини або її висушування, втрачають більшу частину корисних мікроелементів та ефірних олій, що містяться у свіжому перці. Цього не скажеш про соуси, виготовлені за технологією ферментації, принцип якої полягає у біохімічній переробці сировини під дією власних ферментів у безкисневому середовищі. Ферментація допомагає вивільнити мікроелементи з клітковини свіжого перцю і, разом з тим, дозволяє не втратити ефірну композицію, як це може відбуватися під час нагрівання або не «випустити» її в атмосферу як під час висушування. Саме за такою технологією виготовляються соуси Вогняр. Подрібнені ягоди перцю 1,5-2 місяці ферментуються без доступу кисню. Це й створює той неповторний букет смаку та аромату, що вже так полюбився тисячам українців.

За хімічними властивостями капсаїцин відносять до алкалоїдів. Найбільш близькими до нього вважаються кофеїн, нікотин, морфін та кокаїн. На початку 20 ст працівник фармконцерну Parke-Davis Вілбур Сковіл отримав завдання оцінити пекучість різних сортів перцю. У 1912 р. він представив свою шкалу пекучості, яку згодом назвали його прізвищем. Одиниця вимірювання пекучості теж отримала назву «Cковіл» та позначається як SHU. 


Не кайфуєте від присідань? Їжте перець! 


За свідченнями Всесвітньої організації охорони здоров’я, майже третина людей в усьому світі страждає від надмірної ваги та ожиріння. 15% з них мають важку форму. Статистика вражає, адже 47% захворювань: серцево-судинні, діабет та рак – пов’язані саме з надмірною масою тіла. В усьому винні малоактивний спосіб життя, сидяча робота, а також вживання висококалорійної їжі. 

І тут знову приходить на допомогу гострий перець, адже прискорювати метаболізм – одна з благотворних властивостей капсаїцину. Групою каліфорнійських вчених було доведено, що він стимулює нервові закінчення слизової оболонки кишечника, що беруть участь у розподілі жирової тканини. Це запобігає утворенню жирових клітин, регулює їх активність, а також прискорює розщеплення жиру. 

Завдяки дії капсаїцину підвищується тонус гладкої мускулатури, що позитивно впливає на роботу всіх внутрішніх органів – нормалізується функціонування лімфатичної, ендокринної та імунної систем, а також залоз внутрішньої секреції, відбувається очищення організму від токсинів та патогенних бактерій. У результаті підвищується імунітет, нормалізується обмін речовин, людина позбавляється зайвих кілограмів, збільшується тривалість життя. Більш детально про роль капсаїцину в боротьбі з надмірною масою йдеться у публікації за посиланням: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24941669.


Перцем по діабету!


Чи існує зв’язок між поширенням певних захворювань на Землі та способом харчування й звичками мешканців тих чи інших країн? Звісно. Взяти хоча б діабет. 

Вчені-медики встановили, що в регіонах, жителі яких вживають страви із додаванням великої кількості спецій та гострого перцю, відсоток хворих на діабет значно нижчий, порівняно з іншими місцевостями. То, може, й тут справа у капсаїцині? Саме так. 

Дослідники з The Royal Canadian Institute for Science (RCIS) за допомогою експериментів на лабораторних мишах виявили, що введення капсаїцину зробило можливим вілікувати їх від діабету 1-го типу. За словами вчених, діабет 1-го типу найчастіше проявляється ще в дитинстві і є найбільш важкою формою цього захворювання. Причиною його виникнення є збій у роботі нервових закінчень підшлункової залози, внаслідок чого порушується вироблення інсуліну. 

Під час попередніх досліджень спеціалісти спостерігали, що клітини, які відповідають за продукування інсуліну (острівкові), у хворих на цукровий діабет були оточені великою кількістю больових нервів, які подавали до мозку сигнали про ураження панкреатичної тканини. Аби перевірити своє припущення, вчені вирішили ввести капсаїцин в організм мишей, хворих на діабет 1-го типу, з метою знищення клітин больових нервів. Результат не залишив місця сумнівам – після введення капсаїцину острівкові клітини чи не одразу почати виробляти інсулін у достатній для здорового організму кількості. Науковці були шоковані, адже це означало те, що миші вілікувалися від діабету. Детальніше про дослідження канадських вчених можна прочитати за посиланням: https://www.healing-diabetes.com/mice-cured-type-1-diabetes-with-capsaicin


Перець чілі проти раку?


Чи зможе капсаїцин стати панацеєю у боротьбі з онкологічними захворюваннями, сперечаються медики з усього світу. Незважаючи на те, що науковці поки що не дійшли одностайності, на користь цього алкалоїду свідчать дослідження іспанських вчених з університету Алькала. Виявляється, капсаїцин цілком успішно допомагає у боротьбі з такими видами раку, як рак кишечника, підшлункової залози, печінки, простати та молочної залози. Вчені зазначають, що механізми його дії на кожен із видів раку відрізняються: в одних випадках він так би мовити «розм’якшує» злоякісні клітини, що підвищує їхню чутливість до променевої терапії, а в інших спричинює саморуйнування клітин або пригнічує механізм їхнього поділу. 


Капсаїцин у лікуванні раку простати


У результаті дослідження вчених із медичного центру Cedars-Sinai Medical Center (Лос-Анджелес) з’ясувалося, що екстракт перцю уповільнював, а подекуди й зупиняв ріст пухлин у мишей, яким було введено клітини людської пухлини простати. Протипухлинну дію капсаїцину науковці пояснюють кількома факторами. 

По-перше, він пригнічує молекулярний механізм, який перешкоджає запуску апоптозу – процесу, що забезпечує підтримання балансу нових і старих, «спрацьованих», клітин шляхом знищення останніх. Пухлинні клітини намагаються уникати апоптозу за допомогою мутацій або порушень функціонування певних генів.

Крім того, активна речовина перцю сприяє уповільненню росту злоякісних клітин простати завдяки впливу на рецептори чоловічих статевих гормонів. Клітини пухлин простати реагують на вплив капсаїцину залежно від його дози. Що вища його концентрація, то більша кількість клітин припиняє поділ. 

Ще однією властивістю капсаїцину є те, що він зменшує продукування PSA – простатичного специфічного антигену, який часто синтезується пухлинними клітинами у великій кількості і є маркером раку передміхурової залози. 

Детальніше на сайті: http://cancerres.aacrjournals.org/content/66/6/3222


Рак молочної залози 


Однією з найпоширеніших форм раку у світі є рак молочної залози. 

Під спільною назвою зазвичай об’єднують кілька типів раку, які характеризуються різними симптомами та протіканням, і, відповідно, по-різному реагують на терапію. 

Найбільш агресивним типом називають потрійний негативний рак молочної залози, клітини якого здатні швидко ділитися, що супроводжується швидким ростом пухлини. Для лікування цього типу вважається ефективною лише хіміотерапія.

Німецькі вчені з університету в Бохумі (Ruhr-Universit?t Bochum) за допомогою експерименту на клітинній культурі SUM149PT, що моделює потрійний негативний рак молочної залози, виявили, що капсаїцин перешкоджає росту клітин цього типу раку. Дослідження було сконцентроване навколо рецепторів, що найчастіше зустрічалися в культурі SUM149PT. Одним із них був рецептор TRPV1, який зустрічався у 9 різних зразках, взятих у хворих на рак молочної залози. Науковці активували цей рецептор за допомогою капсаїцину, в результаті чого ракові клітини почали уповільнювати свій поділ, а також гинути у великій кількості. А ті клітини, що виживали, рухалися значно повільніше. Таким чином, вчені зробили висновок про те, що капсаїцин зменшував здатність пухлини формувати метастази. 

Звісно, одного лише вживання в їжу гострого перцю недостатньо, аби захистити себе від раку молочної залози, однак науковці сподіваються, що найближчим часом застосування спеціально розроблених препаратів на основі капсаїцину зможе стати новим підходом у лікуванні цього виду раку.

https://www.medicalnewstoday.com/articles/314955.php

Виявляється, капсаїцин міститься не лише у пекучому перці. Він є у солодкому болгарському перці, відомому як паприка, та навіть у бананах. Мало того, за шкалою Сковіла, у бананах його навіть більше!  


Чим серце заспокоїться


Та й на цьому не закінчується список цілющих властивостей перцю чілі. Одне з досліджень вчених з університету Цинцинаті свідчить про те, що застосування мазі на основі капсаїцину під час серцевого нападу може запобігати або зменшувати ушкодження серця.

Дослідник відділу фармакології й клітинної біофізики Кейт Джонс у співпраці зі своїми колегами на основі експерименту на мишах зробив висновок про те, що використання мазі на окремих ділянках шкіри у мишей призводить до того, що сенсорні нерви у шкірі піддослідних запускають сигнали в нервовій системі. Ці сигнали активують клітинні шляхи виживання в серці, які захищають м’язи. Це своєрідна форма дистанційної кардіопротекції, що використовує шкірний стимул, який активує захист задовго до відкриття заблокованої коронарної артерії.

Джонс стверджує, що капсаїцин не має відомих побічних ефектів і може застосовуватися у швидкій та невідкладній допомозі. Це може значно зменшити травми та/або смерть у випадку коронарної блокади. 

«Ми не знаємо, чи працюватиме терапія для всіх пацієнтів, а також не знаємо, чи буде вона мати тривалий ефект. Основною метою є її тестування в клінічних умовах, однак потрібні ще дослідження щодо дозування й застосування для досягнення найкращих результатів. Та вже зараз можна говорити про те, що використання цієї терапії має величезний клінічний потенціал та може рятувати життя»,– зазначає Джонс.

http://americannutritionassociation.org/newsletter/capsaicin-heart-attack


Порятунок від болю


Немає людини, яка б не знала, що таке біль. З болем ми зустрічаємося чи не щодня у різних його проявах, адже це цілком закономірна реакція організму на подразники. Іншими словами –це функція організму, що мобілізує різні системи для захисту від впливу ушкоджуючого фактора.

Біль буває кількох видів: соматичний, вісцеральний, невропатичний та змішаний. Перші два види об’єднують у поняття «ноцицептивний». Виникають вони внаслідок впливу якогось фактора (травма, опік, запалення тощо). Такий біль доволі легко піддається лікуванню. Невропатичний біль буває гострим та хронічним, і викликаний він ушкодженням периферичної і/або центральної нервової системи та, порівняно з іншими типами болю, лікується дуже важко. 

Зазвичай, хворим із невропатичним болем лікарі призначають антидепресанти або препарати протиепілептичної дії. Та, на жаль, і вони не дають повного полегшення. Крім того, часто доводиться призначати по кілька препаратів, що може ускладнюватися побічними ефектами чи протипоказаннями. Альтернативою в цьому випадку може стати застосування місцевих знеболювальних препаратів на основі капсаїцину. 

Клінічні дослідження нової лікарської форми капсаїцину у вигляді пластиру, що містить активну речовину у високій дозі (8%), показали чи не найкращі результати серед усіх існуючих препаратів для лікування невропатичного болю. Механізм його пояснюється тим, що висококонцентрований трансдермальний пластир вивільняє у шкіру капсаїцин, який, у свою чергу, діє на рецептори TRPV1. Відбувається надмірне збудження нервових волокон, яке пацієнти сприймають за пекучий біль. Після початкового збудження нейрони стають менш чутливими. Це дає змогу говорити про те, що високі дози капсаїцину значно знижують больову чутливість на тривалий час. То що ж це, як не справжній переворот у лікуванні болю! 


Як бачимо, маленькі гострі перчинки здатні творити справжні дива. 


Тож якщо ви досі сумнівалися – їсти перець чи не їсти – сподіваємося, що змогли розвіяти ваші сумніви. Сміливо додавайте у своє життя гострі відчуття – щонайменше покращиться настрій, а як максимум отримаєте суперліки мало не від усіх хвороб.