Меню
100% спосіб пророщування насіння перцю 1


Дотримуйтеся наших рекомендацій 

Ми написали інструкцію, за якою самі ж робимо пророщування насіння перцю. Запевняємо, працює чудово. У принципі, на цьому статтю можна було б і завершити, але розсадний сезон саме набирає обертів, тому поговоримо про довколарозсадні питання, найчастіші причини невдач та способи їх уникнути.


Перш за все, хочеться сказати, що «наш» спосіб вирощування розсади не є ані унікально-авторським, ані єдиним правильним. У вас, колекціонерів гострого перцю чи продавців насіння може бути дещо інший спосіб, який теж працюватиме, і в цьому немає нічого дивного, адже живі організми - занадто досконалі й складні системи, щоб функціонувати лише за однією строгою інструкцією.

Пророщування перцю: обробка насіння перед посівом

Одразу хочемо сказати, що всілякі ритуали з обробки насіння перед його висівом є здебільшого любительськими методами зайняти себе чимось цікавим, поки сезон активних робіт з рослинами ще не почався. Фермери та великі компанії-виробники сільськогосподарської продукції не замочують насіння у різних розчинах і відварах, бо мокре насіння не підходить для масового та механізованого посіву. Бо коли у вас насінин кілька десятків, гратися з їх пророщуванням цікаво й приємно, а коли кілька десятків тисяч – просто економічно невигідно.


Якщо вам подобається замочувати насіння в соку алое чи у вас є рецепт «щасливого» ромашкового настою, після якого пророщування насіння перцю взагалі стає чарівним процесом, то ми не будемо стверджувати, що так робити категорично не можна. Бо це буде неправдою: насіння проросте і після обробки, і в звичайній воді. Словом, насіння перцю після замочування у відварі попелу прокльовується через 7 днів, а на воді – за тиждень. Так, існують різні речовини для обробки насіння, яке повільно проростає, але на нашу думку, вони не дають помітної переваги при вирощуванні перцю.


Як проростити насіння перцю


Пророщування насіння – хороший спосіб отримати вирівняні однорідні сходи, особливо, коли у вас відносно небагато насіння та місця на підвіконні. Крім того, сорти, на відміну від промислових гібридів (це ті, що F1), мають більш розтягнутий у часі період проростання. І так як переважна більшість екстрагострого перцю представлена сортами, які ще й краще проростають за підвищеної температури, насіння доводиться пророщувати перед посівом. Бо навіть фізично зручніше організувати +28 для невеликої ємності, ніж для десятків стаканчиків. Після того, як насінина проклюнеться, тобто з неї виросте маленький білий корінець, її потрібно висадити у ємність із субстратом і тримати в теплі до появи сходів.

Інструкція як проростити перець: що може піти не так?


«Я йому ледь не зіроньку з неба дістаю, а воно не хоче проростати». Щоб такої проблеми не виникало, потрібно пам’ятати, що найголовнішими для насіння перцю є лише два фактори: тепло та волога, які мають бути постійними, без перепадів.


1.  Занадто холодно. Оптимальна температура для проростання насіння гострого перцю - +26-29 ˚С. Зниження температури навіть до 22 градусів може призвести до того, що насіння буде прокльовуватися аж до 3 тижнів.

 

2. Занадто гаряче. Слідкуйте за температурою у вашій ємності, де проростає насіння перцю. Температура, що перевищує +35 ˚С, є смертельно небезпечною для набубнявілого насіння. Якщо пророщуєте насіння на батареї, використовуйте термометр, щоб не перегріти насіння. Якщо у вас радіатори без регуляторів, використовуйте книжки-газети-журнали, щоб встановити оптимальну температуру.

 

3. Пересихання. Немає нічого гіршого для насінини, що почала проростати. Вода активує життєві процеси в зародку, він починає розвиватися, і при висушуванні, швидше за все, загине. Для пророщування краще використовувати вату чи ватні диски, що утримують більше води, ніж папір чи серветки, тому ймовірність висихання знижується.

 

4. Забагато води. Під час пророщування насіння перцю не має плавати у воді. Йому потрібен доступ кисню. Від перезволоження насіння може загнити.

 

5. Занадто мало чекаєте. Так, усім нам хочеться, щоб насіння проростало якнайшвидше, але з гострим перцем доводиться чекати від 3 до 20 днів. Існує закономірність: що гостріший сорт, то повільніше він сходить. Не викидайте насіння й не проклинайте продавця, якщо за тиждень ваш перець ще не проріс. Keep calm and love chili peppers.

 

6. Окремі насінини не проросли. Це нормально, так буває. У деяких насінинах зародок з якихось причин може бути мертвим або недорозвиненим. Саме на цей випадок ми завжди кладемо трошки більше насіння. Щоб ви точно були задоволені.

 

7. Насінина випустила корінець, але не зійшла. Таке може трапитися під час пророщування перцю, коли ви занадто глибоко закопали насінину в субстрат, поставили в холодне місце і вона загнила або якщо субстрат був сухим. Перець погано витримує пошкодження кореня, тому не давайте корінцям виростати занадто довгими під час пророщування.

 

Якщо це буде ваш перший досвід вирощування гострого перцю й алгоритм видається надто складним, хочемо запевнити, що в тексті це звучить важче, ніж зробити насправді. Очі бояться, а руки вирощують! У будь-якому разі, сподіваємося, наші поради зроблять процес вирощування перцю легким та цікавим. Головне – прочитати інструкцію до того, як у вас виникли проблеми. І пам’ятайте, що самовільне відходження від інструкції може бути шкідливим для здоров’я вашого перцю.